Indie - praktické informace

VÍZUM
Naše cestovní kancelář zařizuje pro své klienty vízum na Indické ambasádě v Praze. K získání indického víza je třeba platný pas s minimálně jednou prázdnou dvojstránkou, vyplněný vízový formulář a dvě fotografie. Vystavení indického víza trvá cca 7 dní.

Adresa velvyslanectví : Milady Horákové 60/93, Praha 7 - Holešovice

PAS
Platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu do ČR, v pase musí být volná dvojstrana.

MĚNA
Indická měna: 1 Rupie (Rs); dělí se na 100 paise
1 Rs = cca 2,7 Kč
Aktuální kurz můžete zkontrolovat zde : www.kurzy.cz/kurzy-men/prevodnik-men

Peníze je možné běžně měnit na letišti, v hotelech, bankách, směnárnách. Nejvhodnější k výměně jsou americké dolary. Vybavte se raději bankovkami menších hodnot. Po výměně si uchovejte alespoň jeden doklad o výměně peněz. V případě, že na konci dovolené zjistíte, že jste všechny rupie neutratili, na letišti za pasovou kontrolou je možné vyměnit peníze zpět, ale pouze v tom případě, že se prokážete potvrzením o prvotní výměně.

KREDITNÍ KARTY
Kreditní karty můžete používat v bankách, směnárnách, větších obchodech a některých hotelech. Přesto doporučujeme, abyste se nespoléhali pouze na Vaši kreditní kartu a měli s sebou také část peněz v hotovosti. Ne všechny hotely, obchody a směnárny jsou připraveny na práci s kreditními kartami a v našem nabitém programu by se těžko hledala skulinka na návštěvu banky.

ČASOVÝ POSUN
GMT + 5,5 hod; oproti ČR tedy + 4,5 hodin, v době letního času + 3,5 hodin.

ELEKTŘINA
V Indii je napětí 220V. Doporučujeme proto přibalit univerzální adaptér, protože některé elektrické zásuvky neodpovídají evropskému standardu. V Indii jsou bohužel v některých oblastech běžné výpadky elektrického proudu, které ale nikdy netrvají dlouho.

OČKOVÁNÍ
Do oblastí, které během našeho zájezdů navštívíte není nutné ani vyžadované očkování. Hygienické
stanice doporučují očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Užívání antimalarik se
doporučuje jen při návštěvě oblastí s vysokým rizikem výskytu malárie (to jsou především
východoindické státy – Asám, Arunáčalpradéš, Méghala, Mizoram, Tripúra, Manikúr a Nágsko –
které během našeho pobytu nenavštívíte). Očkování a preventivní užívání antimalarik prosím
konzultujte se svým praktickým lékařem.

NÁPOJE
Nedoporučuje se pít přímo vodu z vodovodního řádu. Nejlépe je nakupovat vodu balenou, případně pít vodu převařenou. V Indii se pije čaj, káva, lassie (jogurt rozmixovaný z vodou, oslazený nebo osolený, dochucený ovocem anebo kořením), místní pivo, minerálky, ovocné džusy a limonády. Typickým indickým nápojem je čaj masala, který ale naši představu o indickém čaji naplňuje jen velmi vzdáleně. Do základu z černého čaje Indové přidávají hodně mléka, cukru a koření (pepř, skořici, zázvor, hřebíček a kardamon – každý kraj má svoji místní úpravu). Výsledkem je nápoj, který spíše připomíná hodně přeslazené kořeněné kakao, ale v teplém počasí příjemně osvěží a dodá energii. Alkohol je v Indii poměrně drahý a prodává se jen ve speciálních obchodech ve velkých městech. V některých státech Indie vládne přísná prohibice.

STRAVOVÁNÍ
Do ceny našich zájezdů je započítána polopenze. Snídaně a večeře formou bufetového stolu jsou servírované většinou v hotelových restauracích. Základem každého indického jídla je zrno – rýže na jihu a obilí na severu. Z obilí Indové velmi zručně a chutně připravují různé druhy chlebů (roti) a placek. Nejznámější jsou čapátí (chapati), tenké, na sucho pečené nekvašené placky, výborný je ale také nán (naan), parathas nebo puris, do kterých se také přidává směs koření, bylinek i česneku. K plackám nebo rýži se nejčastěji podávají různé druhy omáček (curie) ať už z luštěnin (dhal), zeleniny (sabzi) a nebo masa. Vše bývá okořeněno výrazným indickým kořením, typický je především je šafrán, kari, koriandr, kurkuma, zázvor, hřebíček, skořice, kardamon, fenykl a čerstvé i sušené feferonky. Feferonky nesmí chybět snad v žádné indické specialitě a kuchaři jimi opravdu nešetří. Proto je často možné si i předem objednat, zdali chcete jídlo málo, středně či velmi pálivé. Indové věří, že hodně kořeněné a ostré jídlo vypálí z těla všechny neduhy.

UBYTOVANÍ
Naše skupiny jsou ubytovány ve 3* a 4* hotelech v centrech měst, v blízkosti turisticky atraktivních obchodních uliček či historických památek.
.
OBLEČENÍ
Zájezdy mají ryze turistický charakter. Doporučujeme lehké letní turistické oblečení a pohodlnou obuv. Přibalte i sluneční brýle, opalovací krém a deštník. Abyste předešli zbytečné pozornosti místních, doporučujeme především ženám, aby se v Indii neoblékaly do příliš krátkých sukní, těsně přiléhavých šatů a velkých dekoltů. Návštěva některých chrámů a klášterů vyžaduje zahalená ramena a nohy zakryté po kolena.

SMLOUVÁNÍ
Smlouvání je v orientálních zemích nezbytností. Stává se hrou jak pro kupujícího, tak pro prodavače. V Indii je smlouvání samozřejmostí. Počáteční cenu je možné srazit až na třetinu inzerované ceny a pak se postupně s prodavačem dohodnout na ceně, která bude vyhovovat oběma stranám. Základním pravidlem při smlouvání je zdvořilost, slušnost a vytrvalost.

KLIMA
Velikosti území odpovídají i nemalé klimatické rozdíly v různých částech země. Indický rok se dá rozdělit na tři roční období : období veder, období monzunů a období chladna. Obecně platí, že nejlepší doba pro návštěvu Indie je v zimě (listopad – únor). V období indických veder (březen - květen) mohou teploty vyšplhat až na 45 °C, je sucho a dusno. Na konci května pomalu přichází monzunové období, typické vysokou vlhkostí, bouřkami, prudkými přeháňkami i písečnými bouřemi. V říjnu monzuny pomalu končí a nastává období ideální pro návštěvu Indie (samozřejmě s výjimkou Himalájí, kde teploty klesají a nejlepší čas k návštěvě je v období mezi červnem a říjnem).
 

20. sezóna se specialistou na Asii

Novinky

05.05.2016 KOUZELNÁ INDIE

 Dillí, Agra a Tádžmahál, Radžastán, Khadžuraho a Ganga ve Varanásí....číst »

Archiv aktualit

Nabízené destinace

Planet Tour & Travel - koláž