Srí Lanka - praktické informace

VÍZUM
Vízum dostanou občané České republiky po příletu na letišti v Kolombu. Platnost víza je 30 dní.

Konzulát Srílanské demokratické socialistické republiky : Malostranské nám. 2, Praha 1

PAS
Platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu do ČR, v pase musí být volná dvojstrana.

MĚNA
Srí Lanská rupie měna : 1 Rupie ( Rs) ( dělí se na 100 centů)
100 Rs = cca 20 Kč
Aktuální kurz můžete zkontrolovat zde : www.kurzy.cz/kurzy-men/prevodnik-men

Peníze je možné běžně měnit na letišti, v hotelech, bankách, směnárnách. Po výměně si uchovejte alespoň jeden doklad o výměně peněz. V případě, že na konci dovolené zjistíte, že jste všechny rupie neutratili, na letišti za pasovou kontrolou je možné vyměnit peníze zpět, ale pouze v tom případě, že se prokážete potvrzením o prvotní výměny.

KREDITNÍ KARTY
Kreditní karty můžete používat bankách, směnárnách, větších obchodech a některých hotelech, především v turistických centrech a v hlavním městě. Většina obchodníků ale není na práci s kreditními kartami vybavena. Doporučujeme, abyste s sebou na cestu měli i dost peněz v hotovosti. Bankomaty na Srí Lance téměř nejsou.

ČASOVÝ POSUN
GMT + 5,5 hod; oproti ČR tedy + 4,5 hodin, v době letního času + 3,5 hodin.

ELEKTŘINA
Na Srí Lance je napětí 230 - 240 V. Doporučujeme proto přibalit do zavazadla stabilizátor elektřiny a univerzální adaptér. Některé elektrické zásuvky neodpovídají evropskému standardu.

OČKOVÁNÍ
Doporučená očkování na cestou na Srí Lanku jsou tetanus, hepatitida typu A a B a břišní tyfus. Užívání antimalarik není nutné, neboť Srí Lanka patří mezi země s nízkým výskytem této nákazy. Očkování a preventivní užívání antimalarik prosím konzultujte se svým praktickým lékařem.

NÁPOJE
Evropanům se nedoporučuje pít přímo vodu z vodovodního řádu. Nejlépe je nakupovat vodu balenou, případně pít vodu převařenou. Malé obchůdky, které non stop nabízejí chlazené nápoje jsou všude. Světově proslulí cejlonský čaj musíte samozřejmě během svého pobytu na ostrově ochutnat. Nejčastěji je servírován s teplým mlékem a cukrem. Káva se podává většinou překapávaná anebo instantní. Výborné je mléko z nedozrálých kokosových ořechů, které je osvěžující a lahodné zároveň. Z kokosového mléka místní také vyrábějí domácí pálenku zvanou arrak a její slabší podobu toddy. Na Srí Lance je běžně k dostání i ( poněkud dražší) pivo. Nejznámější je Lion Lager.

STRAVOVÁNÍ
Do ceny našich zájezdů je započítána polopenze. Snídaně a večeře jsou formou bufetového stolu podávány v hotelové restauraci. Základem srílanské kuchyně je ovoce a zelenina. Místní kuchyně byla ovlivněna kuchyní indickou, arabskou, malajskou, čínskou, portugalskou, holandskou i anglickou. Nejčastěji se na srílanských stolech objevuje rýže a curry. Curry je omáčka z masa nebo ryby či zeleniny, luštěnin či mořských plodů a většinou hodně pálivá, proto bývá spolu s hlavním jídlem servírována i omáčka z jogurtu či samotný jogurt na schlazení. Přímořská poloha ostrova slibuje delikátní kulinářské zážitky milovníkům rybích specialit a plodů moře. V místních restauracích můžete ochutnat vynikající steaky z tuňáka, kraby či krevety. Je třeba podotknout, že jídla podávaná v turistických hotelech, jsou často přizpůsobena našim evropským chutím, takže se přílišné pálivosti nemusíte obávat.

UBYTOVANÍ
Naše skupiny bývají ubytovány ve vyzkoušených 3* hotelech. Až na drobné vyjímky je u hotelu vždy bazén, ve kterém je možné se po celodenním programu vykoupat a osvěžit. Hotely v přímořských letoviscích vybíráme tak, aby byly situovány přímo na pláži.

OBLEČENÍ
Zájezdy mají ryze turistický charakter. Doporučujeme lehké letní turistické oblečení a pohodlnou obuv. Přibalte i sluneční brýle, opalovací krém a deštník. Návštěva některých chrámů a klášterů vyžaduje zahalená ramena a nohy po kolena. Do chrámů i klášterů se vstupuje většinou bez bot, proto doporučujeme, abyste si s sebou vzali i ponožky, pokud neradi chodíte bosí, rozpálené kamenné podlahy chrámů bývají pro bosou nohu bolestivým zážitkem.

SMLOUVÁNÍ
Smlouvání je na Srí Lance samozřejmostí. Stává se hrou jak pro kupujícího,tak pro prodavače. Počáteční cenu je možné srazit o polovinu i více. Základním pravidlem při smlouvání je zdvořilost, slušnost a vytrvalost.

KLIMA
Srí Lanka je typickou tropickou zemí s obdobími monzunových dešťů a relativního sucha. Podnebí ostrova ovlivňují monzuny ( proto se klimatická situace na ostrově poněkud komplikuje). Od května do srpna prší více v jihozápadní části ostrova. Tomuto období se říká Yala, podle národního parku, který se v této části ostrova nachází. Suché je zde období od prosince do března. Severovýchodní monzun ovlivňuje počasí v severovýchodní části ostrova od října do ledna a je nazýván Maha. Období sucha je zde od května do září. Monzun na Srí Lance není ale nijak silný, proto je možné na ostrov cestovat v podstatě celoročně. Jižní, jihozápadní a centrální část ostrova má v průměru větší počet srážek než zbytek ostrova. Průměrná teplota na většině území je kolem 27°C. Teplota klesá se stoupající nadmořskou výškou a tak např. v Kandy ( 500 m.n.m ) je průměrná teplota kolem 20°C a v Nuwara Elyia ( 1889 m.n.m) kolem 15°C. Nejteplejší měsíce jsou od února do března ( kolem 33°C )a vlhkost se pohybuje kolem 75%. Teplota moře je celoročně stejná, kolem 26°C.
 

20. sezóna se specialistou na Asii

Novinky

05.05.2016 KOUZELNÁ INDIE

 Dillí, Agra a Tádžmahál, Radžastán, Khadžuraho a Ganga ve Varanásí....číst »

Archiv aktualit

Nabízené destinace

Planet Tour & Travel - koláž