Tibet - praktické informace

VÍZUM
Naše cestovní kancelář zařizuje pro své klienty vízum na Čínské ambasádě v Praze. Pro skupiny většinou vyřizujeme vízum kolektivní. Toto vízum se neuděluje do pasu, ale na hromadnou skupinovou soupisku. K jeho získání stačí tedy naskenovaná dvojstrana pasu se všemi identifikačními údaji. Individuální vízum se vystavuje do pasu a k jeho získání je ještě třeba vyplnit vízový formulář a jedna fotografie. Čínská ambasáda v Praze vyžaduje na vyřízení víza 7 dní. Expresní vízum, podle nových předpisů, ambasáda vydává jen v naléhavých případech a majitel pasu musí podat žádost na ambasádě osobně. Cizinci, kteří trvale nebo přechodně žijí v ČR a ke vstupu do ČLR potřebují vízum, mohou o vízum zažádat osobně na ambasádě. Permit do Tibetu vyřizujeme pro naše klienty ve spolupráci s naším čínským partnerem.
Adresa velvyslanectví Čínské lidové republiky : Pelléova 71/18, 160 00 Praha 6 - Bubeneč

PAS
Platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu do ČR, v pase musí být volná dvojstrana.

MĚNA
Čínská měna : 1 YUAN ( dělí se na 10 JIAO) oficiální zkrat : RMB ( renminbi)
mezinárodní zkratka CNY
1 RMB = cca 2,4 Kč
Aktuální kurz můžete zkontrolovat zde : www.kurzy.cz/kurzy-men/prevodnik-men

Peníze je možné běžně měnit na letišti, v hotelech, bankách, směnárnách. Po výměně si uchovejte alespoň jeden doklad o výměně peněz. V případě, že na konci dovolené zjistíte, že jste všechny yuany neutratili, na letišti za pasovou kontrolou je možné vyměnit peníze zpět, ale pouze v tom případě, že se prokážete potvrzením o prvotní výměně.

KREDITNÍ KARTY
V posledních letech začínají být kreditní karty v Číně a Tibetu stále více známé. Můžete je používat bankách, směnárnách a některých hotelech. Přesto doporučujeme, abyste se nespoléhali pouze na Vaši kreditní kartu a měli sebou také část peněz v hotovosti. Ne všechny hotely jsou připraveny na práci s kreditními kartami a v našem nabitém programu by se těžko hledala skulinku na návštěvu banky.

ČASOVÉ PÁSMO
GMT + 8; oproti ČR tedy +7 hodin, v době letního času +6 hodin. Na území celé Číny - tedy i
Tibetu - je stejné časové pásmo.

ELEKTŘINA
V Číně a Tibetu je napětí 220 V. Doporučujeme přibalit do zavazadla univerzální adaptér, protože elektrické zásuvky neodpovídají vždy evropskému standardu.

OČKOVÁNÍ
Do oblastí, které během našeho zájezdů navštívíte není nutné ani vyžadované očkování. Hygienické
stanice doporučují očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Očkování prosím
konzultujte se svým praktickým lékařem.

AKUTNÍ HORSKÁ NEMOC
V Tibetu, kde se budete pohybovat ve vyšších nadmořských výškách (průměrná nadmořská výška Lhasy je 3650 m.n.m.) může horská nemoc postihnout každého. Je to ovlivněno nižším atmosférickým tlakem. Protiopatřením je aklimatizace, kterou našim klientům obzvlášť první den
pobytu ve Lhase doporučuje, v horších případech pak podání kyslíku ( všechny hotely mají k dispozici potřebné vybavení. Vhodným preventivním prostředkem proti horské nemoci je i acylpirin. Typické příznaky : nechutenství, zvracení, nespavost, únava nebo slabost, malátnost ,
vrávoravá chůze. Během pobytu v Tibetu je nutné dostatečně odpočívat, doplňovat tekutiny, nepít alkohol a pokud možno nekouřit.

NÁPOJE
Evropanům se nedoporučuje pít přímo vodu z vodovodního řádu. Nejlépe je nakupovat vodu balenou, případně pít vodu převařenou. V každém hotelovém pokoji jsou k dispozici rychlovarné konvice a čajové šálky. Tibetskou specialitou je osolený černý čaj smíchaný s jačím máslem - tato specialita dodává tibeťanům již po staletí vše potřebné pro život v drsných podmínkách velehor. I vy tuto specialitu jistě během svého pobytu v Tibetu ochutnáte.

STRAVOVÁNÍ
Do ceny našich zájezdů je započítána polopenze. Snídaně jsou formou bufetového stolu v hotelových restauracích. Druhým jídlem dne bývá z praktických důvodů většinou oběd v některé z místních restaurací, tak abyste měli možnost se během nabitého programu najíst a trochu odpočinout. Jídlo v čínských restauracích bývá servírováno doprostřed stolu na skleněnou točku, každý má tedy možnost ochutnat více druhů jídel. V restauracích, kde jsou zvyklí na zahraniční návštěvníky, bývá k dispozici vidlička, v méně turistický restauracích si musíte vystačit s jídelními hůlkami. Proto je v hodné s sebou do kufru přibalit i příbor. Základem tibetské kuchyně je tzv campa - smíchaná pražená mouka z ječmene s jačím máslem. Kromě campy se nejčastěji konzumuje maso, hlavně jačí, skopové, jehněčí a kozí. Maso se tradičně jí sušené či vařené, častá je konzumace mléčných výrobků z jačího mléka. Mléko se pije čerstvé, připravuje se z něj jogurt nebo se stloukává na máslo a tvaroh. Restaurace většinou nabízejí jídlo tibetské, indické či čínské nebo kombinaci všech těchto kuchyní.

UBYTOVANÍ
Do ceny našich zájezdů je započítáno ubytování ve 3* hotelech v centrech měst či v blízkosti obchodních tříd a restaurací. Večery tak můžete strávit procházkou, nákupy či večeří v blízké restauraci.

VLAK
Vlaky v Číně jsou udržované a čisté. V lůžkovém voze jsou jednotlivá kupé po čtyřech osobách. V každém vagónu je průvodčí ( ve většině případů bohužel pouze čínsky mluvící), který během cesty vagón kontroluje, průběžně uklízí a doplňuje převařenou horkou vodu do termosek. V každém vagónu jsou 2 toalety a malá umývárna. Lůžka jsou čistě povlečena, k dispozici je polštář i peřina. Vagóny jsou v letních měsících klimatizovány.

OBLEČENÍ
Zájezdy mají ryze turistický charakter. Doporučujeme lehké sportovní oblečení a pohodlnou obuv. Přibalte i sluneční brýle, deštník a opalovací krém s vysokým faktorem. Slunce je vysoko v horách velmi silné. V ranních hodinách může být opravu chladno, proto raději přibalte i teplou bundu.

SMLOUVÁNÍ
Smlouvání je v orientálních zemích nezbytností. Stává se hrou jak pro kupujícího, tak pro prodavače. I v Číně a Tibetu je smlouvání samozřejmostí. Počáteční cenu je možné srazit až na třetinu inzerované ceny a pak se postupně s prodavačem dohodnout na ceně, která bude vyhovovat oběma stranám. Základním pravidlem při smlouvání je zdvořilost, slušnost a vytrvalost.

KLIMA
Vzhledem k vysokým nadmořským výškám nejsou výjimečné velké výkyvy mezi denními a nočními teplotami., nicméně není tibetské klima tak drsné, jak se obyčejně předpokládá. Nejlepší období pro návštěvu Tibetu je květen, červen a září, říjen, léto může být deštivé. Ve Lhase a Žikase je v měsících květnu a září, kdy budeme Tibet s našimi skupinami navštěvovat, velmi mírné klima, průměrné teploty mezi 10°- 20°C.
 

20. sezóna se specialistou na Asii

Novinky

05.05.2016 KOUZELNÁ INDIE

 Dillí, Agra a Tádžmahál, Radžastán, Khadžuraho a Ganga ve Varanásí....číst »

Archiv aktualit

Nabízené destinace

Planet Tour & Travel - koláž