Vietnam - praktické informace

VÍZUM
Naše cestovní kancelář zařizuje pro své klienty vízum na vietnamské ambasádě v Praze. K jeho získání je třeba platný pas, vyplněný vízový formulář a fotografie.
Adresa velvyslanectví Vietnamské republiky : Rašínovo nábřeží , 120 00 Praha 2

PAS
Platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu do ČR, v pase musí být volná dvoustrana.

MĚNA
Vietnamská měna : 1 DONG ( dělí se na 10 HAO)
mezinárodní zkratka VND
1 Kč = 1260 VND
Aktuální kurz můžete zkontrolovat zde : www.kurzy.cz/kurzy-men/prevodnik-men

Vietnamská měna
Peníze je možné běžně měnit na letišti, v hotelech, bankách, směnárnách. Nejvhodnější k výměně jsou americké dolary. Vybavte se raději bankovkami menších hodnot. Po výměně si uchovejte alespoň jeden doklad o výměně peněz. V případě, že na konci dovolené zjistíte, že jste všechny dongy neutratili, na letišti za pasovou kontrolou je možné vyměnit peníze zpět, ale pouze v tom případě, že se prokážete potvrzením o prvotní výměně.

KREDITNÍ KARTY
Kreditní karty můžete používat bankách, směnárnách a některých hotelech. Přesto doporučujeme, abyste se nespoléhali pouze na Vaši kreditní kartu a měli sebou také část peněz v hotovosti. Ne všechny hotely jsou připraveny na práci s kreditními kartami a v našem nabitém programu by se těžko hledala skulinku na návštěvu banky.

ČASOVÉ PÁSMO
GMT + 7 hodin.; oproti ČR tedy + 6 hodin a + 5 hodin v době letního času

ELEKTŘINA
Ve Vietnamu je napětí 220 V, v jižních oblastech i 110 V. Doporučujeme přibalit do zavazadla univerzální adaptér, protože elektrické zásuvky neodpovídají vždy evropskému standardu.

OČKOVÁNÍ
Při cestě do Vietnamu se doporučuje očkování proti hepatitidě typu A, břišnímu tyfu a tetanu. Do některých oblastí je i vhodné užívání antimalarik .Očkování i preventivní užívání léků je nejlépe individuálně konzultovat s praktickým lékařem.

NÁPOJE
Není dobré pít přímo vodu z vodovodního řádu. Nejlépe je nakupovat vodu balenou, případně pít vodu převařenou. Ve Vietnamu se pije výborný čaj, káva ( pozor, tu pijí Vietnamci velmi sladkou a pokud požádáte o mléko, dostanete obvykle sladké kondenzované), ale také mléko z mladých kokosových ořechů, pivo či rýžová pálenka. Základ většiny vietnamských pokrmů tvoří rýže, zelenina, ryby, mořské plody a maso. Přestože si Vietnamci rádi pochutnávají i na netradičních pochutinách jakými jsou hadi, opice či psi a žáby, nemusíte mít obavy. Tyto druhy masa jsou považovány za nákladné lahůdky a jsou k dostání jen ve specializovaných restauracích. Nejtypičtějším kořením vietnamských pokrmů je nuoc mam, známá rybí omáčka, bez které není žádné vietnamské jídlo kompletní. Někteří návštěvnicí si jí zamilují natolik, že si ji v lahvích odvážejí z Vietnamu sebou domů.
STRAVOVÁNÍ
Do ceny našich zájezdů je započítána polopenze. Snídaně a večeře jsou formou švédských stolů v hotelových restauracích.
UBYTOVANÍ
Naše skupiny bydlí ve 3* hotelech v centru měst.

OBLEČENÍ
Zájezdy mají ryze turistický charakter. Doporučujeme lehké sportovní oblečení a pohodlnou obuv. Přibalte i sluneční brýle, opalovací krém s vysokým faktorem a deštník. Protože v zimních měsících je v severních oblastech o něco chladněji, bude vhodný i teplejší svetr nebo bunda. Návštěva některých buddhistických chrámů a klášterů vyžaduje zahalená ramena a nohy po kolena.

SMLOUVÁNÍ
Smlouvání je v orientálních zemích nezbytností. Stává se hrou jak pro kupujícího, tak pro prodavače. I ve Vietnamu je smlouvání samozřejmostí. Počáteční cenu je možné srazit až na třetinu inzerované ceny a pak se postupně s prodavačem dohodnout na ceně, která bude vyhovovat oběma stranám. Základním pravidlem při smlouvání je zdvořilost, slušnost a vytrvalost.

KLIMA
Vzhledem k tomu, že Vietnam zabírá svým územím rozsáhlou plochu od severu k jihu je těžké zdejší klimatické podmínky jakkoli zobecnit. Území Vietnamu spadá do subtropického a tropického podnebného pásma. K návštěvě jsou tedy nejvhodnější zimní měsíce ( od listopadu do února), kdy průměrné denní teploty nejsou příliš vysoké a počet srážek bývá na minimu. Přesto během návštěvy Vietnamu musíte počítat s tím, že vás kdykoli může zastihnout občasný tropický déšť. Průměrné teploty se pohybují od 25°C do 28°C, v severních oblastech je v zimních měsících chladněji, kolem 18 °C.

JIH
Jižní Vietnam spadá do tropického podnebního pásma. Období dešťů zde začíná v květnu a končí v říjnu. Nejsilnější srážky spadnou v červenci a v srpnu. Období sucha ( i během těchto měsíců se ale nevyhnete občasným přeháňkám ) je od listopadu do května. Od března začínají velká horka, která se zmírní až s příchodem monzunu. V Saigonu se průměrné teploty pohybují kolem 27°C, v dubnu mohou dosahovat až 30°C, v lednu naopak jen 21°C. Průměrná vlhkost je 80%.
STŘED
V centrálním Vietnamu nejvíce prší v období od května do října. Zimní měsíce oproti tomu bývají mnohem sušší. Průměrné teploty se pohybují kolem 20 °C
SEVER
Na severu se podnebí dělí na dvě období : zimní a letní. Zimní, trvá přibližně od listopadu do dubna, je chladnější s přechodnými dešti. V březnu se objevují častější deště, kterým se také někdy říká deštný prach. Horká léta jsou od května do října, v letních měsících se na severním pobřeží objevují také tajfuny.
 

20. sezóna se specialistou na Asii

Novinky

05.05.2016 KOUZELNÁ INDIE

 Dillí, Agra a Tádžmahál, Radžastán, Khadžuraho a Ganga ve Varanásí....číst »

Archiv aktualit

Nabízené destinace

Planet Tour & Travel - koláž